Miután számtalan céggel találkozunk marketing tanácsadás, vagy különböző projektek kapcsán, így mondhatjuk az egyik olyan csapat vagyunk, amelyik nagy mennyiségű vállalkozással, vállalkozóval és projekt managerrel kerül kapcsolatba. Ódákat zenghetnék, hogy milyen jó cégekkel találkozunk és az esetek többségében ez teljesen helytálló kijelentés lenne.
Számos vizsgálat után, nagy részében azonban miután belátunk a “motorháztető alá” feltárulnak olyan elemek, amelyekre egy autószerelő hosszas nyelvtankönyvben fel nem lelhető, de ugyan közismert szavakat használna. A probléma az, hogy nem a bevételed határozza meg azt, hogy rendben van-e a céged, hanem az számos más tényezőn múlik.
Ez most tökre zavaros lehet gazdasági megközelítésből! Persze csak az a lényeg, hogy mennyi lé jön be nemde??
A lényeg az, hogy mennyi lé jöhetne be, ha rendesen csinálnád!
Azt kell mondjam, hogy a vállalkozások 95% ma Magyarországon totálisan marketingsérült!
Mindjárt elmondok 1-2 példát és rögtön megérted miért. Láttunk olyan céget, ahol 400 milliós árbevétel mellett, olyan alapvető hibákat követnek el, mint a vaktában való tervezetlen próbálkozás, és ha 10 ből 9 folyamat elviszi a pénzt az nem baj, mert a tizedik bejön és fedezi az előző 9 hiba költségeit.
Láttunk magyarországi brandet, amely nem akarta kirakni a saját márkáját webstore-ba (kapaszkodj meg weboldala és Facebook oldala sincsen) mert “jó úgy ahogyan van, biztos lehet más irányba fejlődni.” (Zárójelben jegyezném meg, mint ahogyan azt is teszem, hogy 3 nagy üzletláncban is bent van a terméke… lehet már használtad is, mégis ha mondanák a nevét akkor fogalmad sem volna róla – “nájsz?”)
Ha van egy céged ami 1000 forint nyereséget termel havonta, (csak a példa kedvéért) akkor inkább azt kellene megnézni, hogy milyen metódussal jutottunk oda. Mutatnék neked 2 matematikai példát csak azért, hogy akiknek száraz a téma elmenjenek és akiknek nem, azoknak jobb vállalkozásuk lehessen továbbolvasás által a jövőben.
1000 = 5000 – 4000
1000 = 1100 – 100
(4546 = 5000 – 454)
(legyen az első a bevétel a második a kiadás.)
Nos melyik a DEAL?? Igazából mindkettő! viszont ha megnézed akkor a másodiknál, ha bevétel szintjén ugyanannyit tudsz hozni, akkor mindösszesen közel nyolcad annyi pénzből hoztad ki. Van ugye az a közmondás hogy a marketing fele ablakon kidobott pénz csak jó volna tudni melyik fele… Hát ezt 2017-ben már tudjuk, hiszen minden mérhető, elemezhető és van róla statisztika.
Neked vajon marketingsérült a vállalkozásod?
Sajnos számos vállalkozásban van a marketing jelen úgy, hogy azt valami guru által vagy “tutorial”-ok által próbálja felépíteni jól menő címszavakból egy ügyvezető, vagy rosszabb esetben egy marketingesnek kikiáltott rokon, aki él-hal a témáért és ezzel tölti minden napját…. állítólag.
Most van az a pont, hogy remélem nem ismertél magadra, de ha igen akkor mindenképpen ismerős lesz a további kép.
Van a másik totál vakvágány kategória. A Project Manager… 🙂
Ez amúgy is egy nagyon divatos és felkapott titulus, mert ha az ügyvezető az asszisztense ill. a marketinges és a titkárnő is megvan már, akkor ez az a pont amikor “nem bírjuk már kell egy ember, aki a “projekteket” vezeti” (A két idézőjel nem véletlen)
Amint látjuk a vállalkozásokban nagy százalékban a kapcsolattartó feladatokra a projekt managert jelölik ki, amivel önmagában nincsen probléma…sőőt nagyon nincsen, de amikor egy egyszerű úgynevezett GANTT diagramm csak óvodás rajznak tűnik számára és a mérföldkőről egy koszos fékporral színezett, vasút melletti, fehérre meszelt kilométer jelző jut az eszébe, akkor mindenki egyszerre néz össze a csapatban. Röviden totálisan nem szakmabeli csak kikiáltották, mert ki kellett valakit nevezni egy olyan pozícióra, amit ma csak komoly képzés árán, és akkor sem mindenki képes “skill”-ként (azaz tudásként) felvenni.
Most páran azt gondolják, hogy olyan lehetek, mint a lépcsőház… sötét és korlátolt, mert magukra ismertek de persze ha nem, még e mellett is fellengzősnek hathat az írásom, de sajnos még mindig a szomorú tényeken és a valóságon alapszik.
Ma a vállalkozások 95% ma Magyarországon marketingsérült (…mert nem megfelelő titulusok vannak)
Pff ezt már leírtam, de leírom harmadszorra is.
A vállalkozások 95% Magyarországon marketingsérült! (… mert hibás vagy nem működő, ráadásul nem felülvizsgált folyamataik vannak)
Ahhoz, hogy megértsük miért is van ez így, elő kellene vennünk a marketing fogalmát, aminek nincs egyetemes definíciója, de jelentése annál inkább.
A marketing sérülést az okozza, hogy rossz döntéseken és rossz, vagy valósnak hitt megoldásokat, és kliséket próbálnak alkalmazni a vállalkozásokban. Rengeteg dolog valóban általánosítható és kötelezően rossz, hogy lennie kell a vállalkozásban. Ilyen a hírlevél küldés, a weboldalad és a Facebook is, amely utóbbiról nem mondhatod azt, hogy rossz csak azért, mert párszor próbáltak neked hirdetni és nem jöttek a jó eredmények.
Valóban megfelelő metódusokkal és stratégiával kezeled vagy kezelik a vállalkozásodat?
Ha a válasz igen, akkor minden bizonnyal kérésre elő tudod venni a marketing stratégiádat és abból idéznél, vagy jól megtervezett folyamatábrákat mutatnál, esetleg a karácsonyi kampányodat mutogatnád büszkén már augusztusban… és ámbár ha a válaszod igen volt, és most nem rendelkezel ilyennel, akkor csak nézhetsz mint kezdő Facebook hirdető a kattintási költségek láttán.
A vállalkozásodban számos tényező van melyre befektetésként kellene tekinteni és nem pedig kiadásként. Az egyik ilyen fontos például a weboldal. Az egyik legviccesebb ezzel kapcsolatos megjegyzés egy igen neves drift verseny pilóta szájából hangzott el: “Minek nekünk weboldal, volt már és nem nézte a kutya se!” :()
Nos ez igen jellegzetes felfogás, és ha hibásak a folyamatok vagy az a weboldal nem a megfelelő szakértelemmel van megtervezve (mint rendszer és nem mint egy oldal) és elkészítve, akkor valóban ez a sorsa az oldalaknak. Sokszor webes cégek kihasználva az ügyfelek tudatlanságát, ami egy bizonyos szintig rendben is van – mármint a tudatlanság – totális nagy pénzeket szakítanak, mert az ügyfélnek fogalma sincsen mit szeretne, vagy milyen dolgok kellenek 2017-ben egy oldalba, vagy webshopba!
Ez rendben van így!
Igen jól olvasod rendben van… no nem az hogy lehúznak, hanem, hogy nem tudod mi kell bele. Ez a fejlesztők és a hozzá kapcsolódó tervező cég dolga és feladata, hogy neked elmondja és amennyiben rosszul akarsz valamit csinálni, akkor minden egyes alkalommal figyelmeztessen és edukáljon, hogy azt hogyan “kellene”. Szándékosan írtam fejlesztőt, mert ugyan nem annyira közismert mint a “webes” de utóbbinál garantált a jogi, marketing és vizuális bizalomépítés totális hiánya… sőőt hidd el néha a “webes” tudás is.
Így elkanyarodva a témában a legjobban egy autóvásárláshoz tudnám hasonlítani az egészet. Melyik kellene az alábbiak közül?
Nos sokan az utóbbi kettő közül választanának és előbbit csak legfeljebb gyermekkorunk szép emléke képpen, mert szuperül lehetett lepöfögni vele a régi M7-en Balaton felé, ami még betonlapokból volt összerakva, hogy az ember állandóan azt hitte defektje van. (pont ilyen hangja volt a vonatoknak, amik szintúgy ebbe az irányba mentek. 🙂
Nos, a példa sarkalatosnak tűnik, de most gondolj bele, mi alapján választottál volna. Egy átlagos drágának tűnő oldalt, vagy az olcsó webest, aki megcsinálja? Ha nem az olcsóbbat választanád, akkor nyert ügyed van mert már tudod, hogy olcsó húsnak híg a leve és minden bizonnyal a cégedben is rendszerben és összefüggésekben gondolkodsz. Ha nem kellene most a Trabant, akkor miért szeretnéd a legolcsóbb megoldást választani?
A marketinged kiszervezve biztosan jobb lesz… hacsak nem érted el azt a szintet, amikor megfizethetsz egyet. Ennek költségeinek töredékéért tudsz már kampányokat lebonyolítani akár egy hozzánk hasonló cégnél, és még mielőtt magunkra próbálnálak beszélni, gondolj bele, hogy egy jól működő marketing folyamatot vagy kampányt mennyire tud lassítani egy-egy külsős résztvevő.
Külön kell a marketing mellé szövegíró, egy grafikus, aztán ott van a jól ismert “webes”, no meg valaki kell a Facebook hirdetésre is, ha nem magad csinálod, mert mestervizsgád van belőle 25 ezerért! Induljunk ki abból, hogy ez nem egy személy, mint ahogyan általában az álláshirdetésekben kérik. Remélhetőleg nem is Te vagy egy személyben, hanem egy-egy megbízható cég tölti be azokat a posztokat.
Ha minden rendben van a megtervezett folyamattal (ami ugyancsak rengeteg kérdést vet fel és konzultációt szül) rengeteg időegység, míg kickoff után a tervekből valódi anyagok készülnek. (kickoff – ha project manager vagy tudnod kellene – a projektet elindító meeting vagy értekezlet… ismertebb nevén kickoff meeting és igen ezen a banzájon dől el a kampányod és a pénztárcád jövőbeni sorsa)
Ezzel szemben míg mások levelezgetnek, nálunk már kész tervek és minták vannak. Ezért jobb egy olyan céggel dolgoztatni, ahol minden egy kézben van. (erről mondjuk le akarnak beszélni azok, akiknél ez nem így van, de hogyan vezethettünk volna be magyarországi piacra sporteseményt vagy hoztunk volna létre online nyelvtanfolyam oldalt több mint 30000 regisztrálóval, ha mindez nem működne – a rengeteg milliós összegeket termelő webshopokról nem is beszélve)
De kanyarodjunk vissza a marketingsérült vállalkozásokhoz.
Ahogyan azt már láthatod ebből a rövid írásból is amit eddig is tudtál, csak nem merted bevallani magadnak, a vállalkozásban sorsdöntőek a döntéshozatalok és ámbár mindig meg kell hozni a döntést, azt is be kell látni, hogy az utólag jó döntés volt-e. A legjobb lenne bizonyos kérdéseket még döntéshozatal előtt megválaszolni és rendesen körüljárni. Erre valók a különböző audit (átvizsgáló vagy vizsgáló) megoldások.
Mielőtt elindítanál egy kampányt vagy weboldalt, amely minden bizonnyal egy rendszer része (ha jól csináltad), akkor add meg magadnak azt az esélyt, hogy nem az ügyfeleid világítanak rá egy-egy hibára, vagy rosszabb esetben a konkurencia által küldött beírogatók kommunikálják azt, mikor elstartol a dolog. Természetesen több értelme van még a tervezési fázis, vagy a kivitelezés előtt ezeket a tanácsokat kikérni, vagy a már elkészült folyamatot átvizsgálni.
Ha most szeptemberben tőlünk rendelsz konzultációt akkor annak díját beszámítjuk neked az évben az összes marketing kivitelezési szolgáltatásunkba, így az neked tulajdonképpen ingyen volt. Ne feledd, hogy közeleg a karácsony és mi már most szeptemberben és október elején tervezzük a karácsonyi folyamatokat, így ha még ezzel kapcsolatban nincs ötleted akkor ragadj A4-s papírt és tervezgess, és agyalj rajta vagy egyeztess időpontot velünk és mi megtesszük helyetted.. 🙂