Mint mindig, most is összegyűjtöttük a legújabb fontos változásokat a Facebookon. Tudni illik, hogy időről- időre változtak meg a Facebook algoritmusai, vagy bizonyos szabályai amelyek igen nagy mértékben befolyásolják az elkövetkezendő hónapokban a posztolási és hirdetési metódusait. Elég fontos változások voltak ezek most júliusban így nézzük sorban mind a 8 fontos újítást.
1., Csoportok adminisztrátorai nagyobb ellenőrzést gyakorolhatnak közösségeiken.
A Facebook több funkciót is tartalmaz, amelyek segítségével a csoport adminisztrátorok kezelhetik tagjaikat és növelhetik csoport létszámaikat. Új eszközök lehetővé teszik, hogy az adminisztrátorok jobban megértsék a tagok tevékenységeit és jobban ellenőrizzék a csoport tagságot.
A Frissítések a következők:
A csoport adminisztrátorok képesek lesznek látni valós idejű információkat a növekedésről, az elkötelezettség mértékéről és a tagságokról. Láthatóak lesznek a különböző aktivitások kedveltebb időpontjai is.
– Tagság kérelmek jobban szűrhetővé válnak. Tagság kérelmek nemre, vagy hely szerint akár egyszerre elfogadhatók lesznek, vagy elutasíthatók különböző kategóriák szerint.
– Eltávolítás. Az adminisztrátorok egy lépésben eltávolíthatják a csoport tagokat és a hozzájuk kapcsolódó létrehozott tartalmakat.
– Ütemezett posztok. A csoport adminisztrátorok és moderátorok képesek lesznek létrehozni ütemezett bejegyzéseket, ami igen fontos egy csoport karbantartás, kampány, vagy idő jellegű kommunikáció esetén, de arra is tökéletes, hogy az adminisztrátorok időt spóroljanak meg.
2., Facebook Messenger discover tab.
A discover segítségével (amire még nem találtunk megfelelő magyar fordítást de legyen Felfedező 🙂 ) interakcióba léphetnek a botokkal, helyekkel és vállalkozásokkal a Messengerben. Böngészni lehet majd a kategóriákban közelmúltban látogatott vállalkozásokra, vagy helyekhez.
A Facebook így nyilatkozott a céges blogján róla:
Mit is fog ez jelenteni a hirdetők számára:
A “felfedezett” ,vagy nemrég használt kategória csak azokat a vállalkozásokat fogja magában foglalni amelyekkel a felhasználók kommunikálnak, “üzennek”, interakcióba lépnek nem pedig azokat a vállalkozásokat és Facebook oldalakat melyeket likeoltak, vagy esetleg követnek.
Így tehát egy új Dimenzió nyílik, hiszen a vállalkozásoknak hirdetéseken keresztül kell majd népszerűsíteni a Messenger fiókjaikat és csak remélhetik majd, hogy azok más kategóriában szerepelnek majd.
3., A Messenger hirdetések globálisak lesznek.
Ausztráliában és Thaiföldön már rég óta működik, de most már globálisan mindenhol elérhető lesz, hogy hozzáadja a marketing arzenáljához a Messenger hirdetéseket.
Több mint 1 éves tesztelés után most már mindenki kiegészítheti az eléréseket a Messengerben lévőkre. Ami globálisan 1,2m havi plusz felhasználót jelent. Tekintettel arra hogy ez még milyen gyerekcipőben jár, nem tudunk mi sem statisztikákat mondani magyar viszonylatban, de az tény hogy jelentősen növelhető ezzel majd itthon is az elérések száma.
A mobil alkalmazásokban ez annyit tesz, hogy egy “szponzorált” címke jelenik meg majd a Messengerben az ilyen típusú üzenetek mellett.
A magyar mentalitásokból és a szokásokból kiindulva, ez a funkció lehet hogy talán az egyik legidegesítőbb Facebook “feature” lesz.
A Messenger hirdetéseket az elhelyezési beállításokban találjátok majd meg és ha automatikus elhelyezéseket használtok, akkor alapból minden hirdetési típusban elérhető lesz.
4., Keresd meg a wi-fit világszerte.
De akár az üzletet is.
Az új modul lehetővé teszi a felhasználók számára hogy megtalálják a hozzájuk legközelebb álló wi-fi pontokat, pontosabban azon vállalkozásokban lévő pontokat akiknél wi-fi van és azt meg is osztották a Facebook oldalunkon keresztül.
A wifi kereséshez nem kell mást tenni, mint a tovább fülre kattintani, majd a wifi keresése menüpontra. Térképen is kereshetővé válik az ingyenes wifi, ami valljuk be őszintén inkább burkoltan egy vállalkozás kereső. Elsősorban remekül fogják tudni használni a különböző vendéglátóipari egységek, szórakozóhelyek, vagy akár kifőzdék. De az már most tisztán látszik, hogy nehéz lesz becsalni a fiatalokat egy nadrág boltba, csak azért mert ott ingyen wifi van, hiszen a plázákban jobb eséllyel is 15-20 ingyenes internetet kínálnak. Itt véleményünk szerint azért megvannak a trükkök, mert ha talán azt is kiírjátok majd, hogy milyen nagy internetelérés biztosított (mondjuk garantált 100 megabit a sörödhöz, vagy 1gbit a kávé mellé) akkor mindjárt más lesz a gyerek fekvése és egy- egy helyre szívesebben ülnek be dolgozni freelancerek a jobb munkatempó reményében.
5., Jönnek az új mérőszámok a page insights- ban.
A következő hetekben folyamatosan frissülnek az oldalakon és válnak elérhetővé az új mérőszámok. Ezeket a grafikonokat úgy tervezték, hogy a vállalkozások jobban megértsék a Facebook hirdetésekkel és az oldallal kapcsolatos felhasználói interakciókat. Na majd meglátjuk… 🙂
Mindenesetre vegyük sorjában melyek is ezek:
Hirdetés interakciók:
Landing page nézetek – kifejezetten a hirdetésekre való kattintás után a látogatók számát mutatja majd.
Pre-impression activity breakdown (még nem tudjuk mi lesz a magyar neve) – megmutatja hogy a látogatók előzőleg a webhelyünkön voltak-e.
Új mutatók az oldalaknál:
Előnézetek – megmutatja azoknak az embereknek a számát, akik az oldaladon látják az információinkat anélkül, hogy rákattintanának. (ilyen lesz például mások által lájkolt hírfolyamban való megjelenés, akik ténylegesen valóban nem jártak az oldaladon)
Ajánlások – megmutatja, hogy hányszor jelenik meg az oldalon egy Facebook ajánlásra. (ez a szám minél kisebb, feltételezhetőleg mutatja majd, hogy valamit rosszul csinálsz, hiszen a rossz oldalakat kevesebbszer fogja ajánlani a Facebook automatikusan. Érdemes lesz azt a számot sűrűn figyelgetni)
6., A Facebook hírfolyam algoritmusa frissítve lett, hogy kiszűrje a spam gyanús posztokat… megint!
Erről nem is mondanánk túl sokat, mert akárhányszor a Facebook még bejelentette hogy frissíti az algoritmust, hogy kevesebb spam legyen, mindig eggyel több kamu likevadász oldal teljesített jobban. Reméljük most nem ez fog történni és végre eltűnnek az ehhez hasonló oldalak.
Most lényegében az algoritmus azt figyeli, hogy kik azok a feltételezhetően nem valós személyek, aki egy nap több mint 50 bejegyzést osztanak meg. Ennek fényében már borítékolható, hogy ez az algoritmus sem lesz hatékony, hiszen csak 49x kell posztolnia egy kamu profilnak, hogy ne akadjon fenn a rostán.
Mi úgy véljük, hogy ezzel a különböző úgynevezett clickbait és szenzációhajhász, valamint félre tájékoztató oldalak nem fognak teljesen megszűnni, de talán tíz- húsz százalékban vissza szorítja majd azokat.
Itt viszont történt egy nagyon nagyon fontos változás!
Pontosan emiatt a spam oldalak miatt és rajtuk keresztül megosztó userek miatt letiltották a linkeknél a szövegrész módosításának lehetőségét. A Facebook azzal érvelt, hogy a hasonló spam megosztóknál nagyon nagy mértékben módosítják az egymás utáni megosztásokat, ezért ezzel a funkcióval is csökkenteni szeretnék azokat, figyelmen kívül hagyva a vállalkozókat akiknél rosszul voltak a meta tagek beállítva az oldalakon és ez az egy lehetőségünk volt web módosítás nélkül, hogy változtassanak a posztok linkjének leírásán.
Mi következik ebből?
Mindenkinél itt lesz az ideje, hogy rendbe tegyék a csúnya meta tageket!!! Már csak azért is, mert amennyiben a konkurensnél ez rendben van és a szolgáltatásból, vagy a termék posztokból élsz, akkor épp most kaszálhatod el a vállalkozásodat, ugyanis jelentősen vissza fognak esni az átkattintási számaid, ha ezeket nem pótolod.
7., Új profilkép eszközök készültek el!
Örüljünk neki, mert ez a funkció egyelőre csak Indiában elérhető, de minden bizonnyal ha ott majd sikert arat akkor hozzánk is el fog érni.
Az egyik legnagyszerűbb újítás ebben például, hogy meggátolhatjuk az idegeneknek hogy letöltsék a profilképünket. Ugye milyen jól hangzik?? Nem is értjük ez miért nem így volt már a kezdetektől fogva pedig logikusnak tűnik.
Ezen funkció meggátolja azt is, hogy screenshotot készítsenek a profilképünkről. Ez egyelőre azonban csak Android applikáción keresztül működik.
De ami a legésszerűbb az az, hogy beállításaidtól függetlenül meggátolja, hogy nem ismerős személyek rátegeljenek minket bármiféle képre. Ezzel például egy nagyon idegesítő funkció szűnik meg szerencsére, noha majd ha elérhető lesz nekünk is ez az újítás.
8., a Facebook Messenger új számos vicces videó opciót kapott.
Kissé Snapchatre hajazva már itt is elérhetők ezek a vicces funkciók, melyekből arcunkra különböző rajzokat varázsolhatunk. Mi a reklám ügynökségnél ugyan nem ahhoz a generációhoz tartozunk aki ezt értené, de az biztos, hogy mostantól mindenki kedvére varázsolhatja magát nyuszivá, mackóvá, rózsafüzéres lánnyá, és a különböző kiegészítésekkel minden bizonnyal akármivé. 🙂
A videó chatben valóban nagyon jól el lehet vele bohóckodni, illumináltabb állapotban akár a röhögőgörcs veszélye is fennáll használatkor. Nem titkolt szándéka a Facebooknak ezzel, hogy a messenger használata közben lévő élményt szeretné erősíteni, mely véleményünk szerint egy jobb videó kódolással és HD hang élménnyel sokkal jobb lenne, főleg egy partnerrel való megbeszélés során. Ez utóbbi már csak azért is fontos, mert egyre több helyen kell a vállalkozásnak jelen lennie a Facebook Messengerben és akár ügyfél szolgálati funkciót betölteni.
Bár minden bizonnyal óriási sikernek örvendene és számtalan PR cikket Generálna ügyfél szolgálati munkatárs a kisnyúl, vagy barna mackó funkciót használva válaszolná meg az ügyfél szolgálati kérdéseket.. 🙂